Felhasználói kézikönyv
A következő néhány pontban bemutatjuk a nyomtatványok előállításának a menetét.
1. Regisztráció
A rendszer használata előtt regisztrálnunk kell magunkat. Meg kell adnunk egy belépési azonosítót, jelen esetben az email címünket, és egy jelszót. Ezzel tudunk a regisztráció után belépni a nyomtatványkitöltőhöz.
Fontos, hogy a regisztráció során a pontos adatait adja meg, mert ezek az adatok fognak a nyomtatványok jogi képviselő részéhez kerülni.
A regisztráció előtt el kell olvasnia az ÁSZF-ünket, és el kell fogadnia az abban leírtakat.
2. Nyomtatványok listája
A belépés után a nyomtatványaink felsorolását láthatjuk. A nyomtatványainkat két csoportba sorolhatjuk a megjelenítés során, az első az "aktuális" nyomtatványaink, ebbe a csoportba kerülnek az újonnan létrehozottak, illetve azok, amiket épp használunk. Ez a lista megjelenik a jobb oldali menüsorban is a könnyebb elérhetőség érdekében. Ha egy nyomtatványt már nem használunk, átrakhatjuk az "archív" csoportba.
Új nyomtatványt a jobb oldali menü első három linkje segítségével tudunk létrehozni. Ugyanezeket a gombokat a lap alján is megtaláljuk.
Ezen az oldalon olvashatjuk a cégeljárással kapcsolatos fontos információkat is.
3. Új cégnyomtatvány létrehozása
Egy új névfoglalási, változásbejegyzési vagy cégbejegyzési kérelmet a létrehozása előtt, el kell nevezni, célszerű a cég nevét megadni az egyszerűbb azonosítás érdekében. Utóbbi két kérelem típusnál meg kell adni a cég formáját is, ezt egy legördülő menü segítségével tudjuk megtenni.
Kattintson a "Nyomtatvány létrehozás" gombra, és a rendszer összeállítja azokat az adatlapokat, amelyek kitöltése szükséges a nyomtatvány kitöltéséhez.
4. Cégnyomtatvány
Miután létrehoztunk egy cégnyomtatványt, vagy egy meglévőt újra megnyitottunk, akkor a következő oldalt fogjuk látni.
Egy nyomtatvány kitöltése során több adatlapot is ki kell töltenünk, ezek egymás után fognak következni a kitöltés során, de közvetlenül bármelyiket elérhetjük, ha rákattintunk. Az egyes adatlapokat a jobb oldali menüből is elérhetjük.
Az adatlapok felsorolásánál láthatjuk, hogy az egyes részeket mikor töltöttük ki először, illetve mikor módosítottuk a benne lévő adatokat. Az "Adatok kiürítése" piros gombra kattintva, az adatlap összes adatát véglegesen töröljük. Ezt akkor használjuk, ha elölről szeretnénk kezdeni a kitöltést, és nincs szükségünk semmilyen korábbi adatra, mert azok el fognak veszni az adott adatlapból.
A jobb oldali menüsorban található az aktuális nyomtatvánnyal (épp ezt töltjük ki) kapcsolatos funkcionalitások. Az első sorban található a nyomtatvány neve, erre kattintva ez az oldalra fogunk visszatérni.
A "Nyomtatási nézet" menüpontra kattintva egy új böngésző ablakban fog megjelenni a nyomtatványunk nyomtatható verziója. Itt vizuálisan is megnézhetjük, hogy milyen adatokat tartalmaz a nyomtatványunk.
Az "Áfa nyilatkozat nyomtatásá"-ra azért volt szükség, mert a cégbíróságok megkövetelik, hogy az áfa nyilatkozatot a cég képviselője is aláírja.
Az "Ellenőrzés" menüpontra kattintva a már kitöltött nyomtatvány xml állománya ellenőrizhető, hogy megfelel-e az IRM hatályos sémadefiníciójának.
A "Letöltés" gomb segítségével tudjuk letölteni a nyomtatványt a saját számítógépünkre, utána pedig csatoltható az E-szignó segítségével az e-dossziéhoz.
Az "Archiválás" gomb segítségével át tudjuk tenni az aktuális nyomtatványok csoportjából az archív nyomtatványok csoportjába az adott nyomtatványt.
5. Adatlapok mentése
Az adatlapokat miután kitöltöttük le kell menteni ugyanúgy, mintha a saját számítógépünkön futó programot használnánk. A mentés gomb két helyen található meg, az egyik állandóan a lap felső részén található, a másik pedig az adatlap után.
Előfordulhat, hogy nem töltöttünk ki egy kötelező mezőt vagy mezőcsoportot, ebben az esetben a mentés során figyelmeztet minket a rendszer egy felugró ablakkal, hogy melyik mezőt hagytuk ki. A mentés ettől függetlenül megtörténik!
6. Új sorok beszúrása
Sokszor előfordul, hogy az adatlap egy részét többször kell kitölteni, például a cég tevékenységénél. Ekkor a "+" illetve a "-" jelek segítségével hozzá lehet adni, illetve törölni lehet egy-egy sort az adatlapból.
A könnyebb áttekinthetőség érdekében nem minden sor jelenik meg automatikusan az adatlapon, ezeket általában ritkábban töltjük ki. A "+" jel megnyomása után kitölthetővé válik az adott rész. Ilyen például a kézbesítési megbízott.
7. Illetékek kiválasztása
A rendszer ismeri, hogy milyen illetékek vannak a cégeljárásban, ezeket egy listából tudjuk kiválasztani, így biztosan nem lehet elrontani az összeget.
8. Mellékletek elnevezése
A mellékletek elnevezései kötöttek, a Ctv határozza meg, akár egy betű hiánya miatt is elutasíthatja a cégbíróság kérelmet.
A rendszerünk ezért tartalmazza a Ctv-ben meghatározott elnevezéseket, és egy kattintással ki lehet választani a megfelelőt. Így jelentős gépelési időt is megtakarít.
9. TEÁOR kódok
A rendszerünk tartalmazza a TEÁOR '03 és TEÁOR '08-as kódokat és megnevezéseket. Kattintson a kiválaszt gombra, és válassza ki a listából a megfelelőt.
10. Intelligens irányítószám és utca adatbázis
Kattintson a kiválaszt... gombra, majd a felugró ablak irányítószám mezőjébe írja be az irányítószámot, majd kattintson a Keresés gombra.
Ha az irányítószám szerepel az utca adatbázisban is, akkor egy legördülő menüből ki lehet választani a megfelelőt.
11. Naptár
A dátumok megadására egy beépített naptár használható. A naptár felső részében található egy jobbra, balra nyíl, ennek a segítségével tudunk előre illetve visszamenni egy hónapot.
A legördülő listából kiválasztható a hónap illetve az év is. Ha egy korábbi évet akarunk megadni, akkor a "-" felé vigyük az egeret, és a lista elkezd visszafelé haladni.
Kattintsunk rá a megfelelő napra, és a dátum bekerül a nyomtatványba.
12. Mentés nélküli lapelhagyás
Ha Mozilla Firefoxot használunk, akkor a rendszer észreveszi, ha az adatlapból úgy akarunk kilépni, hogy nem mentettük azt le. Sajnos a funkció Internet Explorer alatt nem működik.
Ha az OK gombra kattint, akkor elhagyja az adatlapot, és az esetleges módosítások elvesznek.
13. XML ellenőrzése
Miután kitöltöttük a nyomtatványunkat, meggyőződhetünk arról, hogy megfelel-e a rendszer által generált XML állomány az IRM hatályos sémadefiníciójának.
A hibajelzés egy laikus számára igen nehezen értelmezhető, ezért segítségül feltüntettük azt a sort, ahol vagy aminek a környékén a hiba van. Ha rákattint a linkre, akkor a megfelelő sorra ugrik a kurzor alul a kis ablakban, amiben az XML állomány található.
Ha átnézi az előző és a következő néhány sort, akkor nyilvánvalóvá válik, hol van a hiba. A lenti példánkon például nem lett kitöltve az áfa nyilatkozat.
14. Letöltés
Ha nincs hiba a kitöltött nyomtatványunkban, akkor nincs más dolgunk, mint letöltjük a saját számítógépünkre, és csatolhatjuk egy e-dossziéba.